Tänapäeval on plaadikandjad saanud üheks kõige tähtsamaks ja hädavajalikumaks varustuse osaks nii sõduritele kui ka korrakaitsjatele.
Nende efektiivne kasutamine nõuab aga korrektset seadistust. Selles artiklis vaatamegi lähemalt plaadikandjate olemust, nende kasutusotstarvet ja seadistamisprotsessi.
Pakume ka praktilisi nõuandeid ja ideid, kuidas siis plaadikandjat peaks ülesse seadma ja mis seal kõik olema peaks.
Sisukord
Plaadikandjad ja nende kasutus
Plaadikandja on spetsiaalne vest, mis on mõeldud ballistiliste plaatide hoidmiseks. Need plaadid on mõeldud kandja kaitsmiseks erinevate ohtude nagu näiteks kuulide või killude eest.
Plaadikandjad on eelkõige kasutusel sõjaväelaste, eriüksuste ja korrakaitsejõudude poolt, kuna need aitavad neil kaitsta end tulistamise ja muude ohtude eest. Kuid ka tsiviilisikute seas on plaadikandjad muutumas üha populaarsemaks nii kodukaitse elemendina kui ka airsofti mängijate ja taktikaliste laskurite seas.
Plaadikandja eesmärk on kaitsta kandja torsot ja elutähtsaid organeid kuulide ja killude eest. Plaadikandjatel on tavaliselt kaks plaadi taskut, nii ees, kui ka taga. Mõningatel plaadikandjatel on ka sisse õmmeldud ballistilised paneelid (tavaliselt Kevlari valmistatud), mis pakuvad lisakaitset.
Lisaks enda elutähtsate organite kaitsmisele kasutatakse plaadikandjat ka nii öelda koormat kandva varustuselemendina ehk taktikalise vesti eesmärgil.
See aitab taktikalist varustust kehal kanda, kust saab neile kõige kiiremini juurde pääseda. Lisaks aitab see ka varustuse kaalu lailai jaotada üle kogu keha.
Plaadikandjatel on tavaliselt MOLLE ribad ees, taga ja külgedel, mis võimaldab neile kinnitada MOLLE taskuid ja muid tarvikuid.

Plaadikandja ülesseadmise alused
Enne plaadikandjat üles seadma asumist on oluline läbi mõelda mõned järgnevad aspektid:
Mis eesmärgil te seda kasutama hakkate?
Esimene samm on mõelda välja plaadikandja kasutuseesmärk. Kas see on mõeldud kasutamiseks kaitseväes, politseitöös, airsoftis, paintballis või mingil muul eesmärgil? See, milleks te seda kasutama hakkate määrab ära ka selle, mida sa plaadikandjal hoidma pead ja kuidas sa selle ülesse seadma pead.
Erinevatel tegevustel on vaja erinevat seadistust. Kaitseväe või mõnel muul militaarotstarbe puhul tuleb arvesse võtta, kui palju varustust on sul vaja kaasas kanda ja kui kättesaadav see peab olema.
Airsofti või paintballi puhul ei pruugi olla vaja nii palju varustust ning suuremat tähelepanu tuleb pöörata kandja mugavusele ja liikuvusele.
Kui oled mõelnud läbi, millistel eesmärkidel plaadikandjat kasutad, saad hakata mõtlema, millist plaadikandjat sa üldse vajad.
Vali õige plaadikandja
Õige plaadikandja valik ei ole lihtne ülesanne, sest ühtegi universaalset lahendust ei ole. Plaadikandja tüüp peaks põhinema sinu spetsiifilistel vajadustel.
Näiteks, kui otsid plaadikandjat, mida saab hõlpsasti varjata, peaksid valima madala profiiliga ja minimaalse MOLLE süsteemiga plaadikandja. Kui aga vajad plaadikandjat, mida on võimalik kiiresti selga panna hädaolukorra korral, peaksid valima kergesti selga- ja mahavõetava kandja. Kui sul on vaja aga kanda rohkem varustus või näiteks ka lisa külje plaate suuremaks kaitseks, siis peaksid valima plaadikandja, mis seda kõike võimaldaks. Olenemata sinu vajadustest, on kindlasti olemas sobiv plaadikandja just sulle.
Mida minimalistlikum seadistus seda parem!
Plaadikandja ülesseadmisel kehtib üks kuldreegel “vähem on rohkem”. Kandes kaasas ainult hädavajalikku varustust, saad vähendada nii varustuse kaalu kui ka kandja suurust, mis teeb liikumise ja manööverdamise lihtsamaks.
Lisaks on minimalistlikuma seadistuse puhul vähem tõenäoline, et see jääb kuskile takistusse kinni, mis võib olla hädavajalik lähivõitluse olukorras.
Seega, kui soovid oma varustust optimeerida, kaalu lisavarustusest loobumist ja plaadikandja seadistust võimalikult lihtsa ja minimalistlikuna hoidmist.
Kuidas seada plaadikandja ülesse?
Korrektne plaadikandja seadistamine on iga kasutaja jaoks hädavajalik. Plaadikandja on sinu varustuse alus, oluline on veenduda, et kõik on õiges kohas. Vaatame, kuidas seadistada plaadikandjat ja mida peaksid meeles pidama.
Kõige tähtsam varustus läheb plaadikandja esiosale
Plaadikandja eesosa peaks alati olema reserveeritud kõige olulisemale varustusele, mida on vaja kiiresti ja hõlpsalt kätte saada. Tavaliselt hõlmab see teie relva salvesid, meditsiinitarbeid ja muid missioonikriitilisi varustuselemente.
Hoides neid esemeid käeulatuses, saad veenduda, et oled alati valmis mis tahes olukordadeks.
Jaota kaal plaadikandjal õigesti
Plaadikandja seadistamisel on oluline varustus õigesti paigutada, et terve selle kaal oleks kehal võrdselt jaotatud, et säilitada tasakaalu ja stabiilsust. Siin on kaks asja, mida peaksid plaadikandja seadistamisel arvestama:
- Aseta raskemad esemed kandja keskele. See aitab säilitada tasakaalu.
- Jaota kaal ühtlaselt kandja vasakule ja paremale küljele. See aitab tagada, et sa ei kanna ühel küljel rohkem kaalu kui teisel.
Ära kanna suuri taskuid oma “püstoli tõmbeküljel”
Üks väga levinud viga, mida inimesed plaadikandja seadistamisel teevad, on suurte taskute (või muu varustuse) paigutamine oma püstoli tõmbeküljel. See võib takistada relva kiiret ja tõhusat haaramist
Proovi hoida suuremad taskud keha teisel küljel või plaadikandja tagaosas. Kui pead tõesti kasutama taskuid relva tõmbeküljel, vali võimalikult lamedad taskud.
See annab sulle parima võimaliku liikumisulatuse ja võimaldab relva hõlpsalt haarata.
Tegelikult soovitame hoida kandja küljed võimalikult puhtad.
Hoia õlapiirkond puhas
Plaadikandja seadistamisel on oluline hoida õlapiirkond taskutest või varustusest vaba. See on oluline, kuna selles piirkonnas asuv varustus võib segada relva õlga panemist ning ka laskmist.
Lisaks muudab varustus õlgadel seljakoti pikaajalise kandmise peaaegu võimatuks. Nii et kui plaanid palju varustust kaasa võtta, hoidke õlapiirkond vaba.
Samuti annab õlapiirkonna vabana hoidmine sulle suurema liikumisvabaduse ja aitab sul lahingusituatsioonis kiire olla.
Hoia püstol ja püstoli salved vööl, mitte plaadikandjal
Sinu püstoli kabuur ja ka selle salved peaksid olema alati teie vööl, mitte plaadikandjal. Siin on mõned põhjused selleks:
- Esiteks, see on mugavam. Püstoli ja salvede kandmine puusadel on palju mugavam kui rinnal.
- Teiseks, see on palju efektiivsem. Püstolit on palju naturaalsem haarata vöölt kui rinnalt.
- Kolmandaks, see võtaks plaadikandjal liiga palju väärtuslikku ruumi.
- Neljandaks, kui peaksid mingil põhjusel plaadikandja eemaldama, on teie relvasüsteem endiselt valmis ja käepärast, kui vaja.
Lisa kandjale ainult see, mida tõesti vajad
Plaadikandja seadistuse mõte on liikuda kiiresti ja tõhusalt, kandes endaga kaasas kõik vajaliku varustuse.
Kui lisad liiga palju kaalu või liiga palju tarbetuid esemeid, aeglustad end ainult ning lisavarustus võib hakata segama juurdepääsu missioonikriitilisele varustusele. Seega, seadistades oma plaadikandjat, veendu, et lisad ainult hädavajaliku taktikalise varustuse.

Mida siis panna plaadikandjale?
Plaadikandja peab olema varustatud kõige vajalikuga, et oleksid valmis mis tahes olukordadeks. Allpool toome välja mõned põhivarustuse esemed, mis peaksid plaadikandjale minema.
- Salved: Salved on hädavajalikud relvade laadimiseks ja seega on need teie plaadikandja põhivarustuse oluline osa. Salvetaskud on spetsiaalselt ette nähtud salvede hoidmiseks ja need tagavad kiire ning hõlpsa juurdepääsu salvedele. Salvetaskud peaksid olema paigutatud nii, et oleksid kiiresti kättesaadavad.
- IFAK või meditsiinitasku: IFAK (Individual First Aid Kit) ehk individuaalne esmaabikomplekt on samuti oluline element, mida tuleks plaadikandjale lisada. See sisaldab elupäästvaid meditsiinitarbeid nagu sidemed, zgutid ja muu. Meditsiini tasku peaks olema kergesti ligipääsetav, et saaksid kiiresti reageerida meditsiinilistele hädaolukordadele.
- Admin tasku: Admin tasku on kasulik vahend oluliste dokumentide, kaartide, märkmete või muu sarnase hoidmiseks. See võib sisaldada ka valgustust, näiteks keemilisi valgus pulkasid või taskulampi. Admin tasku peaks olema kergesti ligipääsetav, kuid selle sisu ei tohiks olla nii kriitiline, et seda oleks vaja kiirelt kätte saada.
- Nuga: Nugade valik on lai, alates väikestest taskunugadest kuni suuremate ellujäämisnugadeni. Taktikaline nuga võib olla äärmiselt kasulik vahend erinevate ülesannete täitmiseks, sealhulgas esmaabi osutamiseks, materjalide lõikamiseks või enesekaitseks.
- Raadiosaatja tasku: Kommunikatsioon on võtmetähtsusega. Raadiosaatja tasku võimaldab sul hoida raadiosaatjat turvaliselt ja mugavalt. Tasku peaks olema sellises kohas, et oleks võimalik kiiresti ja hõlpsalt suhelda.
- Muu missiooni kriitiline varustus: Selle all võivad olla mõeldud erinevad seadmed ja tarvikud, mis on vajalikud konkreetsel missioonil. See võib hõlmata GPS-seadmeid, laser-näitajaid, laskemoona, energiabatoone, joogisüsteemi ja palju muud.
Oluline on meeles pidada, et plaadikandja seadistus peaks olema kohandatud vastavalt sinu vajadustele ja missiooni nõuetele. Eesmärk on hoida varustus minimaalne, kuid samas tagada, et sul oleks kõik vajalik kiiresti ja tõhusalt toimetulekuks.
Ära unusta oma plaadikandjat ja seadistust testida!
Kui oled oma plaadikandja ülesseadnud vastavalt oma soovidele, siis kindlasti testi seda. Tee mõni jooksuring või muud tüüpi füüsilist tegevust, et veenduda, kas kõik püsib paigas ja on mugav.
Sa ei taha olla missiooni või tulevahetuse keskel ja avastada, et sinu varustus kukub maha või on tee peal.
Testi, kui hõlpsasti saad oma varustusele plaadikandjal ligi. Kas saad kiiresti kätte salved või oma IFAK-i? Ja nii edasi.
Leia aega seadistuse kohandamiseks, asjade lisamiseks või eemaldamiseks, kuni saad oma ideaalse plaadikandja seadistuse!
Nii et katseta, kuni leiad, mis sulle kõige paremini sobib. Ole kindel, et oled oma seadistusega rahul, enne kui seda kasutad.
Kokkuvõtteks
Plaadikandja seadistamiseks on palju erinevaid viise aga lõppudelõpuks sõltub see kõik sinu spetsiifilistest vajadustest ja eelistustest.
Kindlasti veendu, et testid oma plaadikandjat enne kasutamist. Ja pea meeles, et pole ühtegi “õiget” viisi plaadikandja ülesseseadmiseks. Nii et katseta, kuni leiad, mis sulle kõige paremini sobib!